خانه

 درباره ما
 ارتباط با ما
 راهنمای فروشگاه

 آموزش  نمونه قراردادها
رزومه
 نمونه کارها
 
جهت اطمینان از نماد اعتماد فروشگاه به سمت راست صفحه اول سایت (خانه) مراجعه فرماييد       10 مطلبی که باید درباره حق نسخه برداری معماری بدانید؟       جزوات معماری       پاورپوینت های معماری       درنگ، بهترین درمان خشم است.        مناعت، بین خودستایی و خود هیچ انگاری است./ ارسطو       می‌توان حقیقتی را دوست نداشت، اما نمی‌توان منکر آن شد./ ژان ژاک روسو       زندگی مسئله در اختیار داشتن کارت‌های خوب نیست بلکه خوب بازی کردن با کارت‌های بد است./ گابریل گارسیا مارکز       جهان هر کس به اندازه ی وسعت فکر اوست. (محمد حجازی)       برای کسی که شگفت‌زده‌ی خود نیست معجزه‌ای وجود ندارد       علت هر شکستی، عمل کردن بدون فکر است. (الکس‌مکنزی)       بهتر است ثروتمند زندگی کنیم تا اینکه ثروتمند بمیریم. (جانسون)       از دیروز بیاموز. برای امروز زندگی کن و امید به فردا داشته باش. (آلبرت انیشتن)       کسی که جرات هدر دادن ساعتی از عمر خود را دارد، ارزش زندگی را نفهمیده .داروین       
فروشگاه مقالات
 
فهرست مطالب: پروژه اسکچاپ طراحی کعبه زرتشت

تاریخ ایجاد 21/11/1397 12:00:00 ق.ظ    تعدادبرگ:    قیمت:  تومان     تعدادمشاهده  2


پروژه اسکچاپ طراحی کعبه زرتشت

تاریخ ایجاد 19/11/1397 12:00:00 ق.ظ    تعدادبرگ: فایل skp   قیمت: 3500 تومان   حجم فایل: 1095 kb  تعدادمشاهده  1  


پروژه اسکچاپ طراحی کعبه زرتشت

 

کعبهٔ زرتشت نام بنای سنگی چهارگوش و پله‌داری در محوطهٔ نقش رستم در کنار روستای زنگی‌آباد شهرستان مرودشت فارس در ایران است. محوطهٔ نقش رستم علاوه بر بنای مذکور، یادمان‌هایی از عیلامیان، هخامنشیان و ساسانیان را نیز در خود جای داده‌است.
درباره اين بنا كه متعلق به دوره هخامنشينان است نظريات مختتلفي وجود دارد بعضي آن را مكاني براي قرار دادن تابوت مي دانند و بعضي جايگاهي براي نگهداري از آتش مقدس . كعبه زرتشت در سطحي پائين تر از زمين قرار دارد و شامل راه پله اي است كه به اتاقي به اندازه 5/2 در 5/2 متر منتهي مي شود بر قسمت پائيني ديوارها ي اين بنا كتيبه اي با سه زبان پهلوي ساساني  پهلوي يارتي و يوناني مربوط به دوران شاپور اول ساساني وجود  دارد . اصلي ترين موضوع كتيبه پيروزي شاپور اول در جنگ با والرين امپراتور روم است .

نقش اول ، تصوير تاجگذاري نرسي است كه حلقه شهرياري را از مظهر آناهيتا مي گيرد .

نقش دوم در پائين آرامگاه داريوش قرار دارد و بهرام دوم را در جنگ با دشمنش نشان مي دهد .

نقش سوم صحنه پيروزي شاپور اول بر والرين امپراتور روم را نشان مي دهد كه شبيه  آن در تنگ چوگان نيز وجود دارد اين نقش از بزرگترين حجاريهاي نقش رستم است .

نقش چهارم بيانگر پيروزي هرمز دوم ساساني بر دشمن است در بالاي اين نقش صحنه حجاري شده وجود دارد كه تقريباً از بين رفته است و آن را به شاپور دوم نسبت مي دهند .

 نقش پنجم ، پيروزي بهرام دوم بر دشمن كه شباهت زيادي به نقش قبلي متعلق به بهرام دارد.

 نقش ششم كه اين نقش متعلق به دوره عيلاميان است و داراي فوق العاده اي است اين نقش از نقوش مذهبي عيلاميان است و بعدها در زمان ساسانيان بر روي ان تصويري از بهرام دوم حجاري كرده اند ولي در سمت راست آن هنوز بقاياي نقش برجسته نمايان است .
نقش هفتم اين نقش متعلق به اردشير بابكان است و گرفتن حلقه قدرت را از مظهر اهورا مزدا نشان مي داد ./شکلمات کلیدی مرتبط:

   


کليه حقوق اين وب سايت محفوظ و متعلق به نقش برتر پارس مي باشد
Copyright © 2013 - All rights reserved
طراحی سایت مشهد توسط فراداک